در نشست اخیر کارگروه شورای گفت‌وگو مطرح شد؛ بررسی مشکلات اعلامی انجمن صنایع پلیمر استان

جلسه کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی  با دستور کار ذیل  برگزار گردید:
🔹بحث و بررسی در خصوص تسهیل شرایط اعطای تسهیلات سرمایه در گردش توسط بانک ها به شرکت های تامین کننده مواد اولیه از بورس کالا
🔸بررسی مشکلات وارد کنندگان تجهیزات و ماشین آلات صنعتی خط تولید در خصوص عدم صدور مجوز تخصیص ارز و مواجه شدن با پیام نداشتن اظهار و عدم تامین ارز در سامانه جامع تجارت
🗓 پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

 

خلاصه مذاکرات:

دستور جلسه اول: بحث و بررسی درخصوص تسهیل شرایط اعطای تسهیلات سرمایه در گردش توسط بانک ها به شرکت های تأمین کننده مواد اولیه از بورس کالا

1-آقای عرب عضو هیئت مدیره انجمن صنایع پلیمر استان: در استان مرکزی حدود 300 واحد فعال در صنعت پلیمر وجود دارد که بخش مهمی از صنعت استان را شامل می شوند و صنایع تاثیر گذاری از جمله پتروشیمی شازند از اعضای این انجمن می باشند. بحث اصلی این جلسه در این دستور کار بدین شکل است که صنایع متقاضی اخذ وام مشارکتی بایستی ابتدا دارای حساب وکالتی نزد کارگذاری باشند و فرآیند خرید از طریق کارگذاری صورت می پذیرد. اما مشکل اصلی در نحوه تزریق وام می باشد چرا که بانک های عامل از متقاضی درخواست پیش فاکتور می نمایند و مبلغ تسهیلات را نیز به حساب خریدار واریز می نمایند در صورتی که فرآیند خرید کالا از بورس به نحوی است که شرکت های فروشنده هیچ پیش فاکتوری صادر نمی کنند و در یک مدت زمان مشخص نیز بایستی بخشی از مبلغ را به حساب فروشنده کالا تزریق نماییم.

2- اکبری کارشناس اعتبارات بانک ملی: برای بانک ها اولویت پرداخت تسهیلات با متقاضیان خرید کالا از بورس می باشد. موضوع مطرح شده انجمن صنایع پلیمر ممکن است به صورت موردی باشد چرا که این موضوع با توجه به تنوع عقود اسلامی قابل حل می باشد و بهترین پیشنهاد در این خصوص اخذ تسهیلات در قالب عقد مرابحه برای صنایع می باشد چرا که این فرآیند این فرصت را به تولید کننده می دهد که در یک مدت یک ماهه فاکتور خرید خود را به بانک ارائه و همچنین مبلغ تسهیلات نیز به حساب متقاضی واریز می گردد.

3- آقای لهراسبی معاون امور صنایع اداره کل صمت: برخی شرکت ها به اداره کل صمت استان مراجعه می کنند و این موضوع را مطرح و منتقل می نمایند. الزامی که قانون برای بانک ها گذاشته اجازه تزریق وام به حساب متقاضی را نمی دهد. آنچه نمایندگان بانک اشاره می نمایند درخصوص تسهیلات در قالب عقد مرابحه ممکن است شامل همه متقاضیان نشود و شرایط متقاضی باید مورد تایید باشد. پیشنهاد می شود شرایطی ایجاد گردد انتخاب فرآیند بر عهده خود مشتری باشد و جهت کمک به صنایع تزریق منابع بانکی به حساب مشتری و به صورت بلوکه شده باشد.

دستور جلسه دوم: بررسی مشکلات واردکنندگان تجهیزات و ماشین آلات صنعتی خط تولید در خصوص عدم صدور مجوز تخصیص ارز و مواجه شدن با پیام  نداشتن اظهار و عدم تأمین ارز  در سامانه جامع تجارت

1- آقای شفیعی نائب رئیس انجمن صنایع پلیمر استان: در بحث صادرات و واردات شرکت های عضو انجمن از توان بالایی برخوردار هستند اما مشکلات و موانعی در این خصوص دارند. متقاضیانی که برای ثبت سفارش اقدام می کنند متاسفانه ارز نیمایی به این شرکت ها داده نمی شود و متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که روز به روز محصولات پلیمیری استان از دست می رود چرا که توان رقابت نداریم و به نوعی زیرزمینی شدن صارات نیز این مشکل را دوچندان کرده است و متاسفانه شرکت هایی که قصد واردات ماشین آلات را دارند به این شرکت ها ارز نیمایی تخصیص داده نمی شود و پیشنهاد می گردد در اصلاح دستورالعمل ها موضوع اختصاص مجدد ارز نیمایی بررسی گردد.

2- آقای لهراسبی معاون امور صنایع اداره کل صمت: این موضوع مختص انجمن صنایع پلیمر نیسیت و وزارت صمت در سال گذشته دستورالعملی را ابلاغ نموده و ما مجری آن دستور العمل هستیم و این پیشنهادات باید در صحن شورا مطرح و به سطح بالاتر ملی ارسال گردد. متاسفانه اداره کل هم با این موارد متعدد مواجه است اما واقعیت بر این است که کشور در تحریم است و تامین ارز بسیار مشکل می باشد. طبق این دستور العمل تامین ارز با درخواست متقاضی انجام می شود و نهایتا با بررسی هایی که در تهران صورت می پذیرد و تاییده وزارت ارز اختصاص داده می شود.

3- میرزایی دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اراک: با توجه به شرایط کنونی کشور و همچنین نیاز به اصلاح دستور العمل ابلاغی پیشنهاد می شود مجموعه بخش خصوصی و کمک بخش دولتی استان یک بسته پیشنهادی جامعی را تدوین کنند تا در نهایت بتوانیم پیشنهاد راهگشایی را مطرح و مراجع بالادستی ارسال نماییم.

 

 

پیشنهادات جلسه
پیشنهاد 1
با توجه به اظهارات نمایندگان بانک ملی و ملت استان مبنی بر تسهیل فرآیند پرداخت تسهیلات به متقاضیان خرید از بورس کالا، مقرر گردید:

 در جلسه ای مشترک فی مابین هیئت رئیسه انجمن صنایع پلیمر استان با مسئولین بانک ملت شعبه سرپرستی استان، مواردی که از جانب متقاضیان مورد ابهام قرار گرفته است مورد بررسی و متقاضیان با ارائه اعلانیه خرید از بورس کالا بتوانند از تسهیلات بانکی استفاده نمایند.

پیشنهاد 2
·      مقرر گردید هیئت رئیسه انجمن صنایع پلیمر استان با هماهنگی سایر صنایع نسبت به تدوین یک بسته پیشنهادی جامع در خصوص تسهیل فرآیند تخصیص ارز اقدام و پس از بررسی بسته پیشنهادی توسط دستگاه های متولی اجرایی استان، در صحن اصلی شورا مطرح و جهت هر گونه اتخاذ تصمیم به وزارت صمت ارائه گردد.